Ehliyet Sıkça Sorulan Sorular

Sürücü belgesi almak için kendinize uygun bir sürücü kursu araştırıp bulduktan sonra, aşağıda yazılı olan evrakları tamamlayıp sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekiyor.
– Nüfus cüzdan fotokopisi
– 3 Adet biometrik fotoğraf
– Diplomanızın fotokopisi
– Aile hekiminizden sağlık raporu

Her ayın 1 ve 10 u arasında sürücü kurslarının dönem kayıtlarının yapıldığı zamanıdır, bu tarihlerden önce evraklarınızı tamamlayıp sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Teorik dersler olarak: Trafik 16, Araç Tekniği 6, İlk Yardım 8 ve Trafik Adabı 4 saat olmak üzere toplam 34 saattir. Direksiyon dersi: 14 Saat akan Trafikte eğitim.

Yazılı sınavda ( E Sınav) 4 hak bulunmaktadır, 4 üncü hakta da başarısız olunması durumunda dosya iptal olur ve yeniden kayıt yapılması gerekir. Direksiyon sınavlarında ise 4+4 şeklinde olup birinci 4 hakkında başarısız olunması durumunda tekrar kurs ücreti karşılığında yazılı sınava girilmeden ikinci 4 üncü hak tanımlanabilir.

Ehliyet sınavında toplamda kaç doğru soru çözmem gerekiyor?

Ehliyet sınavında yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemez.

Sınav süresi, 45 dakikadır.

Sürücü Kursunuzdan sertifikanızı alıp Nüfus Müdürlüğüne giderek ehliyet belgenizi çıkarabilirsiniz.

Mevcut ehliyet belgesi olanlar E-Sınav’dan muaf tutulurlar. Yeni almak istedikleri ehliyet belgesinin sadece direksiyon sınavlarına girerler.

Sertifikanız yeterli olmayacaktır. Ehliyet belgenizi almanız durumunda araç kullanma hakkı size sunulacaktır.

Bağlı bulunduğunuz Sürücü Kursu’nuza danışarak E-Sınav’a giriş belgenizi ve direksiyon sınav güzergahınızı öğrenebilirsiniz.

Sağlık ocağı, Aile Hekimlikleri, Devlet hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu sınav yeterliliği olan öğretmenlerden oluşmaktadır.

Ehliyet derslerine devamsızlık hakkınız mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5’i kadardır.i

Tüm ilkokul mezunları ehliyet belgesi sahibi olabilirler.Ayrıca ilkokul 3 veya 4’cü sınıfa kadar okuyup da okulu bitirmeyenler sonradan Halk eğitim müdürlüklerinden belli bir saat karşılığında alınan eğitim yani ikinci kademe yetişkinler eğitim belgesi de geçerlidir.

Stajyer ehliyet kazanmış olduğunuz ehliyet belgesinin verilen tarih itibari ile 2 (iki) yıl boyunca 75 ceza puanı üzerinden değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Stayjer ehliyet nedir ? bu yazımızdan detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Ehliyeti var olup yaşadığı bir hastalık veya kaza sonucu engel durumu görülen sürücüler için hastaneden H (Engelli) Grubu Sürücü Olur sağlık raporunu almaları gerekmektedir. Ehliyet yazılı sınavından muaf olup özel donanımlı engelli araçlar ile tekrar direksiyon sınavına tabi tutulurlar.

Puanlama belgesinde renkli puanlama dönemi başlamıştır mavi,kırmızı ve sarı renkler kullanılmaktadır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde. Sarı renkli hatalarda 2 seferde. Mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa adayın direksiyon sınav sonucuna BAŞARISIZ yazılır.

Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri değişiklik gösterebilir. Sürücü Kursunu arayarak sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Elektronik sınav sistemine geçildiği için artık sınavlar daha sık yapılmakta, doğru ve detaylı bilgiyi kurs yetkililerinden öğrenebilirsiniz.