Stajyer Ehliyet Nedir?

Stajyer Ehliyeti Almaktan Korkmayın!

 

Stajyerliğe giren aday sürücüler için aşağıdaki kurallar geçerlidir.

a. İki yıl boyunca trafik ışıklarını üç kez ihlal etmesi,

b. İki yıl boyunca belirlenen hız limitlerine üç kez uymaması,

c. İki yıl boyunca sağa-sola ve dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkını üç kez ihlal etmesi durumunda,

d. İki yıl boyunca okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini üç kez ihlal etmesi durumunda,

e. İki yıl boyunca emniyet kemerinin üç kez takılmaması durumunda,

f. İki yıl boyunca uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin bir kez alınmış olması,

g. Bir yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet verilmesi durumunda,

h. İki yıl boyunca bir kez 0.20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanması durumunda,

i. İki yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması, durumunda sürücü belgeleri iptal edilecektir.

Stajyer sürücü yani (aday sürücü) kavramı, Karayolları Trafik Yönetmeliği ile 2016 yılı itibarıyla hayatımıza girmiştir. Sürücü belgesi almak isteyen kişilerin sürücü kursumuzda eğitim alıp bu süreci başarılı bir şekilde bitirdiklerinde aldıkları ehliyet türüne stajyer ehliyet denir. Stajyer ehliyete sahip olan kişilere ise stajyer sürücü denir.

 

Stajyer Ehliyet Nasıl Alınır?

Yaşınız almak istediğiniz ehliyet sınıfı için uygunsa stajyer ehliyet almak için sürücü kursumuza kaydınızı yaptırarak ilk adımı atabilirsiniz. Kursta gerekli eğitimleri alıp önce test şeklinde olan teorik sınava, ardından direksiyon sınavına tabi tutulursunuz. Sınavları başarıyla tamamladığınızda stajyer ehliyetinizi almaya hak kazanırsınız. 

 

Stajyer Ehliyetin Normal Ehliyetten Farkı Nedir?

İlk kez ehliyet alan (her ehliyet sınıfı için geçerlidir.) herkese ilk olarak stajyer ehliyet verilir. Stajyer ehliyetin süresi ise 2 yıldır. Normal ehliyetle arasında çok az fark vardır. Örneğin stajyer sürücülerin 0.20 promil alkolle trafiğe çıkmaları durumunda ceza puanlarına bakılmaksızın ehliyetleri iptal edilir. Standart ehliyetliler için ise bu sınır 0.50 promildir.

Bir diğer fark da stajyer ehliyet ceza puanı sınırının farklı olmasıdır. Stajyer ehliyet uygulamasında bir sürücü 2 yıl boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyeti süresiz iptal edilirken normal ehliyetli bir sürücü için bu süre 1 yıldır. Ceza puanı ise 100′ dür ve ehliyeti 2 aylığına elinden alınır. Peki, ceza puanı nedir ve ne için uygulanır?   

 

Stajyer Sürücüler İçin Ceza Puanları Nasıl İşler?

Trafikte kural ihlallerini en aza indirmek için ceza puanı sistemi uygulanır. Bu ceza puanları normal ehliyet için 1 yıl boyunca birikir ve sürücü 100 ceza puanına ulaştığında ehliyeti 2 aylığına elinden alınır.

Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü 2 yıl içinde 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyeti iptal edilir. Yeniden ehliyetini alması için tekrar sürücü kursuna gidip psikoteknik raporu alması beklenir.

Psikoteknik raporu; sürücülerin zihinsel özelliklerinin, gerekli yetenek ve becerilerinin, tutum-davranış ve alışkanlık gibi özelliklerinin sürücülük açısından ölçümünü yapar. Bu sayede kişilerin sürücü olmaya yeterliliği olup olmadığı öğrenilir.

Eğer sürücü, testi başarıyla geçerse ehliyet almak için sürücü kursu için başvuruda bulunabilir. Kursu başarıyla tamamladığında ise 2 yıl sürecek stajyer ehliyetini almaya hak kazanır. 

 

Stajyer Sürücü Belgesinde “Stajyer” İbaresi Var mı?

Stajyer ehliyetin farkı nedir? Stajyer ehliyetle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de stajyer sürücü ehliyeti ile normal ehliyetler arasında fark olup olmadığıdır. Stajyer ehliyette, “stajyer sürücü” ibaresi bulunmaz.

Stajyer sürücülerin stajyer olduğu bilgisi emniyet sistemindeki kayıtlarda ve e-devlet üzerinden görülebilir. Ayrıca sürücü belgesinin üzerindeki tarih 2 yılı aşmadıysa da sürücünün stajyer sürücü olduğu anlaşılır.

 

Stajyer Sürücüler Yurt Dışında Araç Kullanabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti’nde asli ehliyeti olanlar; içinde Almanya, Belçika, Danimarka, Güney Kore ve Brezilya’nın bulunduğu 84 ülkede araç kullanabilirler. Ancak stajyerlik süresi dolmamış sürücüler asli sürücü olana kadar söz konusu ülkelerde maalesef ehliyetlerini kullanamazlar. 

 

Stajyerlik Süresi Bitince Ehliyeti Değiştirmek Gerekir mi?

Stajyer ehliyet alındıktan sonra 2 yıl doldurulduysa artık stajyer sürücü kuralları geçerli değildir. Tüm değerlendirmeler normal ehliyet kurallarına göre uygulanır. 2 yıl dolduktan sonra ehliyeti yenilemeye, değiştirmeye veya tekrar para yatırmaya da gerek yoktur.

 

Kaynak: www.sigortam.net