Güven Psikoteknik

Araç sürücülerinin alması gereken eğitimlerden biri olan psikometri, dikkat dağınıklığı, algı, hafıza ve muhakeme yeteneklerini kontrol etmek için yapılan bir işlemdir. Motor becerilerinin, tepki hızı, vücut koordinasyon becerilerinin ve psiko- motor becerilerini içeren psikoteknik belgesi, sürücü koltuğuna oturan herkesi için önemli bir yer tutmaktadır.

Özellikle ticari araç kullananlar için önemli olan psikoteknik belgesi, risk almak, saldırganlık, öz kontrol ve ani bir durumda davranış yöntemlerini kapsamaktadır. Sürücülerin davranış, kişilik özellikleri ve motor becerileri test edilerek, standart bir sürücü olma potansiyelleri ölçülür.

Psikoteknik belgesi, trafikte diğer araç kullanıcıları ve yayaların güvenliği için önemli olan bir belgedir.  Ticari araç kullanıcılarının uzun seyahatler sonucunda meydana gelen psikolojik durumlarını da kontrol altına almak için önemli olan bir değerlendirme sistemidir.

Psikoteknik - Güven Sürücü Kursu
Psikoteknik - Güven Sürücü Kursu

Psikoteknik Belgesini Kimler Almak Zorunda

İl Sağlık Müdürlüğünce yetki verilen merkezimizde, zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin ölçülmesi sonucunda yeterli görülen sürücülere psikoteknik belgesi veriyoruz.
İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ticari yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerinin psikoteknik belgesinin olması mecburi hale gelmiştir. 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle psikoteknik test raporu olmayan sürücülere bin 181 lira cezaî işlem uygulanacak. Ayrıca araç kullanmalarına da izin verilmeyecek.

Değerlendirmede Neleri Ölçüyoruz?

Psikoteknik değerlendirmede sürücü özelliklerinden aşağıda belirtilen yetenekleri ölçüyoruz.

Zihinsel Yetenek ve Beceriler

 • Dikkat
 • Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği
 • Hız ve Mesafe Algılama
 • Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme
 • Şekil Algılamada Görsel Süreklilik
 • Psikomotor Yetenek ve Beceriler:
 • Tepki Hızı
 • Koordinasyon Düzeyi

Anlama ve Değerlendirme Testi

Bu testte, soyut görsel şekiller arasındaki bağlantıların algılanmasını amaçlıyoruz. Testin amacı, kişilerin olaylar arasındaki bağlantıyı çözebilme kabiliyetlerini değerlendiriyoruz.

Hız ve Mesafe Algılama Testi

Hız ve mesafe algılama testinde, adayların belirli bir uyaranın hareket hızını ve kendisine olan mesafesini ne derece doğru algıladığını değerlendirmeye tabi tutuyoruz.

Görüş Açısı (Koordinasyon) Testi

Bu testler esnasında yaklaşık 140 derecelik bir açıdan başlayarak, adayların sağdan ve soldan görüş açılarının büyüklükleri tespit ediyoruz.

Görsel Algılama Testi

Bir saniyelik sürelerle adaya, trafikle ilgili çeşitli görüntüler gösteriyoruz. Bu sayede adayın görsel algılama düzeyini ve algısal hızını tespit ediyoruz.

Ehliyeti iptal edilen sürücülerin

tekrar ehliyet alabilmesi için

Psikoteknik Değerlendirme Raporu

alması zorunludur.

Belge Almadan Önce Lütfen Bu Şartlara Uyunuz.

♦ Aşırı Yorgun ve / veya Uykusuz olmayın.

♦ Alkol , Madde ve benzeri etki yapan ilaç kullanmayın.

♦ Gözlük kullanıyorsanız yanınızda bulundurunuz.

Psikoteknik Raporu için gereken belgeler ise şu şekildedir.

  • 2 adet fotoğraf
  • Ehliyet fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Ehliyet iadesi için ise, ceza tutanağı ve fotokopisi

Sürücü adaylarının ticari araç sürücülüğü yapabilmesi için psikoteknik raporu alması şart olmakla birlikte, usul ve esaslara uygun yerlerden almaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Belge Almadan Önce Lütfen Bu Şartlara Uyunuz.

Ehliyet iadesi vb. zorunlu haller dışında

her 5 yılda bir

psikoteknik belgesi

yenilenmelidir!

İster ilk alım ister yenileme için olsun

Güven Psikoteknik

ile iletişime geçebilirsiniz.