Elektronik Ehliyet Sınavı e-Sınav Nedir?

E-Sınavı teorik sınavdan ayıran en önemli özellik sınav sonuçlarının  anında size verilmesidir.

 

E-Sınav Tarihleri

Teorik sınavda olduğu gibi e-Sınav için de başvuru yapılmalıdır. E-Sınav müracaatı yaptıktan sonra uzun süre beklemeden  e-sınava girebilirsiniz. Eğer e-sınavdan başarısız olursanız 15 gün içerisinde tekrar başvuru yapabilirsiniz. En son girdiğiniz e-Sınavdan başarısız olduktan sonra 1 ay içerisinde e-Sınava müracaat etmezseniz 1 sınav hakkınız yanmış olur.

 

E-Sınav Sonuçları

E-Sınavın sonuçları sınavınız biter bitmez açıklanmaktadır. Sınav çıkışında size sınav başarı durumunu gösteren bir belgeyle verilmektedir.

 

E-Sınav Ücreti

Teorik sınav  ücreti ve e-Sınavın ücretleri için kursumuzla iletişime geçebilirsiniz. Sınav ücretlerinin nasıl ödeneceği konusunda sürücü kursumuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

E-Sınava Girmek İçin

E-Sınava girmek için sürücü kursumuzdaki tüm teorik eğitimleri bitirmeniz gerekiyor. Eğitiminizi tamamladıktan sonra e-Sınava girebilirsiniz.

E-Sınav Giriş Hakkı

 

Bir kurs dönemi içim e-Sınava giriş hakkınız dörttür. Eğer ilk başta e-Sınav başvurusu yapmışsanız, teorik sınava giremezsiniz. Eğer elektronik sınavdan başarısız olacağınızı ama teorik sınavdan başarılı olabileceğinizi düşünüyorsanız teorik sınava girebilmeniz e-Sınav haklarınızı bitirmeniz gerekiyor. Fakat ilk başta teorik sınava girip başarısız olursanız sonradan e-Sınava girebilirsiniz. Eğer teorik sınavda 4 hakkınızı kullanıp hiçbirinde başarılı olamazsanız kursu tekrar etmeniz gerekmektedir.

 

Özel Durumlar

Sürücü adayı yatakta tedaviyi gerektirecek bir hastalık nedeniyle sınava giremez ise durumunu resmi veya özel sağlık kurumundan alacağı sağlık raporuyla en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar sürücü kursumuza teslim etmeleri gerekmektedir.

Yangın, deprem ve benzeri doğal afetler yüzünden veya anne, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü veya spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde Ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmi bir kurumdan alacakları belgeyi kurs müdürlüğümüze teslim etmeleri gerekmektedir.

Bu koşullar altında 4 sınav hakkı tamamlandıktan sonra bir defaya mahsus ilgili mazereti olan adaylar sınava girebilirler.

 

E-Sınav Tarihi Değiştirme

E-Sınav başvurusu yaptıktan sonra başvurunuz onaylandı ise, en az 3 gün öncesinden e-Sınav tarihinizi değiştirebilirsiniz.

 

E-Sınav Soru Dağılımı ve Sınav Süresi

E-Sınavdaki soru dağılımı aşağıdaki tablodaki gibidir. Fakat sınav süresi 45 dakikadır.

KonuSoru Sayısı
İlk Yardım12
Trafik ve Çevre23
Araç Tekniği9
Trafik Adabı6

 

E-Sınav ve Direksiyon Sınavı Tarihi

Eğer e-Sınavdan başarılı oldu iseniz direksiyon sınavına girmeye hak kazanırsınız. Direksiyon sınavı tarihi için kesin bir süre belirlemek yanlış olur. Direksiyon sınavı tarihleri için sürücü kursumuza müracaat etmeniz yeterlidir.

 

E-Sınava Girerken

E-Sınava girmeden önce sürücü kursumuzdan sınav giriş belgenizi almayı unutmayın. Sınava gelirken giriş belgenizi ve kimliğinizi mutlaka yanınızda bulundurun. Cep telefonu, hesap makinesi gibi elektronik aletler getirmeyin. Sınav yerine erken gelmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

E-Sınavda Başarılı Olmak İçin

E-Sınavda başarılı olabilmek için 50 soru içerisinden en az 35 soru yapmalısınız. Yani 100 puan üzerinden en az 70 puan almalısınız.

E-sınava çalışmak için çıkmış ehliyet sınav sorularınızı çözebilirsiniz. Sitemizde bulunan çıkmış ehliyet sınav sorularını buraya tıklayarak çözebilirsiniz.